2 Katı Ödeme Olacak: Hangi Parti Ne Kadar Seçim Yardımı Alacak?

Türkiye, önümüzdeki yıl yapılacak yerel seçimlerle yeniden seçim atmosferine girecek. Siyasi partiler, son seçimde aldıkları oy oranına göre Hazine’den yardım alıyor. Bu sene en fazla seçim yardımı, en fazla oyun sahibi AK Parti’ye ödenecek.

Türkiye’de, yerel seçimlerin olduğu yıl siyasi partilerin seçim yardımı 2 katı olarak ödeniyor. Genel seçimlerde ise yardım tutarı 3 katı oluyor.

Seçim yardımı, son seçimde barajı geçen partilere ödeniyor. Bu sebeple, Hazine’nin verdiği seçim yardımından AK Parti, CHP, MHP, İYİ Parti ve yeni ismi Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi olan Yeşil Sol Parti seçim yardımından yararlanabilecek.

NTV’de yer alan habere göre, ocak ayında ödenecek seçim yardımında, AK Parti’ye 1 milyar 329 milyon lira, CHP’ye 946 milyon lira, MHP’ye 376 milyon lira, İYİ Parti’ye 361 milyon lira, Yeşil Sol Parti’ye ise 329 milyon lira Hazine yardımı verilecek.

Önümüzdeki yıl seçim yılı olduğu için, Yüksek Seçim Kurulu’nun yerel seçim takvimini açıklamasının ardından 5 siyasi partiye 10 gün içinde ocak ayındaki tutar kadar ikinci bir yardım daha yapılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x