ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Suudi Arabistan’ın ardından Mısır’da

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları sürerken, bir kez daha Orta Doğu turuna çıktı. Bu kapsamda dün Suudi Arabistan’a giden Blinken, ardından Mısır’a geçerek Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi ile bir araya geldi. Bu, Blinken’in 7 Ekim’den bu yana yaptığı 5’inci Orta Doğu turu oldu.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, Blinken, dün Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile yaptığı görüşmede Gazze’deki çatışmalara ‘kalıcı bir son vermek, Gazze’deki insani felaketi ele almak ve krizin bölgeye yayılmasını sınırlandırmak’ için bölgesel olarak atılabilecek adımları ele aldı. Ardından başkent Riyad’dan ayrılan ABD Dışişleri Bakanı, bugün sabah saatlerinde Mısır’ın başkenti Kahire’ye gitti.

BLINKEN, KATAR VE İSRAİL’İ DE ZİYARET EDECEK

Blinken’in Mısır’ın ardından İsrail ve Hamas arasında arabuluculuk faaliyetleri yürüten ikinci ülke olan Katar’a, ardından Orta Doğu turunun son durağı olarak İsrail’e ve işgal altındaki Batı Şeria’ya gitmesi planlanıyor. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın ziyaret öncesi yaptığı açıklamaya göre, Orta Doğu temaslarının 8 Şubat’a kadar sürmesi bekleniyor.

ABD, bir süredir Hamas’ın Gazze’de rehin tuttuğu İsraillilerin serbest bırakılması için diplomatik çabalarda bulunuyor. Geçen hafta Katar ve Mısırlı arabulucular tarafından Hamas’a iletilen ateşkes teklifine henüz Hamas tarafından bir yanıt verilmedi. Hamas, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarının tamamen durmasını talep ederken, İsrailli yetkililer ‘Hamas tamamen imha edilene’ kadar savaşın süreceğini söylüyor.

GAZZE’DE CAN KAYBI 27 BİN 585’E YÜKSELDİ

Öte yandan, İsrailli yetkililer, Gazze’deki kara harekatının zorla yerinden edilmiş Filistinlilerin sığındığı son iki büyük kent olan Deyr El Belah ve Mısır sınırındaki Refah’a doğru genişleyebileceği sinyali verirken, Gazze’deki Sağlık Bakanlığı, 7 Ekim’den bu yana İsrail’in saldırılarında yaşanan can kaybının 27 bin 585’e yükseldiğini açıkladı.

Son 24 saat içinde 107 kişinin daha yaşamını yitirdiğini bildiren Bakanlık, son bir gün içinde 143 kişinin yaralandığını, 123 gündür devam eden saldırılarda yaralanan Gazzelilerin sayısının 66 bin 978’e yükseldiğini belirtti. Bakanlığın açıklamasında ayrıca sağlık ekipleri ile sivil savunma görevlilerinin, İsrail güçlerinin engellemesi nedeniyle enkaz altında veya yol kenarlarında kalan cenazelere ulaşamadığı vurgulandı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x