Enflasyonla Birlikte Memur Maaş Zammı Değişti: En Az Yüzde Kaç Zam Olacak?

TÜİK, kasım ayı enflasyonunu açıkladı. Maaş zamların uygulanacak enflasyon farkı da değişti. Haziran ayından bu yana yeniden yükselişe geçen enflasyonda o günden bu yana enflasyon farkı yüzde 33,64 oldu. Enflasyon farkı aralık ayında netleşecek ve memurlarla memur emeklilerinin zam oranları belli olacak.

Enflasyon farkı, memur ve emekli maaşlarında yılda iki kez ocak ve temmuz aylarında ödenirken, kasım ayı enflasyonuyla birlikte 5 aylık fark belli oldu.

Temmuz ayından bu yana enflasyon farkı yüzde yüzde 33,64 oldu. Aralık ayı enflasyon verileriyle birlikte memur ve emekli maaşlarında zam için enflasyon farkı netleşecek.

Merkez Bankası, 2023 yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 67 olurken, memur ve emekli maaşlarına yapılacak zam oranı da toplu sözleşme zammı ve enflasyon farkından oluşacak.

2023 yılında yapılan toplu sözleşmeye göre memur ve emeklilere verilecek zam oranı, yüzde 10+6 olurken, maaş zam oranı 5 aylık fark ile yüzde yüzde 44,89 olarak netleşti.

SSK ve Bağ-Kur emeklilerine de en az yüzde yüzde 33,64 oranında zam yapılacak. Aralık ayı enflasyonuyla birlikte bu oran kesinleşecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x