iPhone 16’nın erken tasarım görselleri tüm olası değişiklikleri gösteriyor

iPhone 15 serisinin tanıdık tasarımını sürdüren Apple, iPhone 16 ile büyük bir değişime hazırlanıyor olabilir. MacRumors, iPhone 16’nın tasarımına dair sızdırılmış ön üretim tasarımlarını paylaştı. Bu tasarımlar, cihazın gelişiminin farklı aşamalarını yansıtıyor, bu yüzden henüz kesin bir tasarım yok.

iPhone 16‘nın tasarımında dikkat çeken başlıca değişiklikler, kamera düzeninde ve düğme yerleşimlerinde olacak gibi görünüyor. Mevcut çapraz kamera yerleşiminden farklı olarak, yeni tasarımlarda dikey bir kamera düzeni ön plana çıkıyor. Ayrıca, düğmelerin yerleşimi de değişebilir.

MacRumors’un paylaştığı görseller, iPhone 16’nın üç farklı prototipini gösteriyor: sarı, pembe ve geceyarısı renkleri. Bu renkler, Apple’ın test ettiği prototiplere dayanıyor. Sarı model, tek bir ses düğmesi, bir “Aksiyon” düğmesi ve iPhone X’i andıran bir kamera çıkıntısı ile iPhone 16’nın en erken tasarımını temsil ediyor. Pembe modelde ise ayrı ses düğmeleri, bir Aksiyon düğmesi ve iPhone 12’yi andıran bir kamera çıkıntısı bulunuyor.

iPhone 16’nın erken tasarım görselleri tüm olası değişiklikleri gösteriyor

Geceyarısı modeli ise daha büyük bir Aksiyon düğmesi ve yeni bir “Çekim” düğmesi ile dikkat çekiyor. Kaynağa göre bu siyah varyant, iPhone 16 için en muhtemel son tasarım olabilir.

Bütün bu modellerde ortak olan bir diğer özellik ise dikey olarak sıralanan kameralar. Bu yeni kamera düzeni, cihazı en güncel model olarak tanınabilir kılacak. MacRumors, Apple’ın iki farklı kamera çıkıntısı tasarımını değerlendirdiğini belirtiyor: iPhone 12 stili, iki kamera lensinin birbirinin üstünde olduğu bir düzen; ve iPhone X stili, tek, hap şeklinde bir kamera muhafazası. Ancak, mevcut prototipler iPhone 12 stiline daha yakın görünüyor. Fakat bunlar sadece erken taslaklar ve iPhone 16’nın resmi tanıtımına hâlâ dokuz ay var. Detaylar bu süreçte değişebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x