TCMB: Kurul fiyat istikrarı doğrultusunda tüm araçları kullanmaya devam edecektir

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 500 baz puan faiz artışı kararı aldığı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının özetlerini yayımladı. Özette, kurulun faiz kararlarının yanı sıra, parasal sıkılaştırma sürecini destekleyecek miktarsal sıkılaştırma kararları almayı sürdüreceği belirtildi. 

23 Kasım tarihli PPK toplantısının özetini yayımlayan TCMB, “Makroihtiyati çerçevede sadeleşme süreci kapsamında atılan son adımlar ve politika faizindeki artışla birlikte Türk lirası enstrümanlarına olan talebin artması, kredi ve mevduat faizlerinin birlikte yükselmesi ile parasal aktarım mekanizmasının güçlenmekte olduğu değerlendirilmiştir” dedi.

Özette, “Kurul, faiz kararlarının yanı sıra, parasal sıkılaştırma sürecini destekleyecek miktarsal sıkılaştırma kararları almayı sürdürecektir. Bu kararlarla, temel politika aracı olan politika faizi parasal, finansal koşullar ve beklentileri etkilerken, Türk lirası likiditesindeki aşırılıkların dengelenmesi ve para politikasının etkinliğinin artırılması hedeflenmektedir” ifadeleri kullanıldı.

“Hizmet sektöründe enflasyon bir süre daha yüksek seyredebilir”

Özette, hizmet sektöründe temmuz ayından itibaren güçlü fiyat artışları kaydedildiği belirtilirken, enflasyona ilişkin değerlenmede belirli hizmet sektörü kalemlerinde enflasyonun bir süre daha yüksek seyretme riski bulunduğu vurgulandı. Özette, “Dayanıklı mal alt grubunda düşük fiyat artışları veya indirimler dikkat çekerken, hizmet grubu enflasyonunun öngörüldüğü gibi daha katı bir seyir izleyeceği tahmin edilmekte” değerlendirmeleri yer aldı.

Özette şu ifadeler yer aldı: “Enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışlarında sınırlı bir iyileşmenin başladığını değerlendirmektedir. Fiyatlama davranışındaki gelişmeleri izlemek için takip edilen göstergelerden biri olan tüketici enflasyonu yayılım endeksi fiyatı düşen ürünlerin payının artmasıyla ekim ayında gerilemeye devam etmiştir.”

“Türk lirası likidite yakından izlenmektedir”

Özette son dönemde dikkat çeken TL likidite fazlasına da vurgu yapıldı. Kurulun faiz kararlarının yanı sıra, parasal sıkılaştırma sürecini destekleyecek miktarsal sıkılaştırma kararları almayı sürdüreceği belirtilen özette şu ifadeler yer aldı:

Kurul, faiz kararlarının yanı sıra, parasal sıkılaştırma sürecini destekleyecek miktarsal sıkılaştırma kararları almayı sürdürecektir. Bu kararlarla, temel politika aracı olan politika faizi parasal, finansal koşullar ve beklentileri etkilerken, Türk lirası likiditesindeki aşırılıkların dengelenmesi ve para politikasının etkinliğinin artırılması hedeflenmektedir.

Döviz kuru gelişmelerinin etkisiyle kur korumalı mevduat hesaplarının kur farkı ödemeleri nedeniyle finansal sisteme girişi gerçekleşen Türk lirası likidite yakından izlenmektedir. Mevcut piyasa koşulları ve önümüzdeki döneme ilişkin likidite projeksiyonları dikkate alınarak yapılan etki analizleri çerçevesinde gerekli adımlar atılmaktadır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x