Türk sanat müziğinin ustalarından Rahmi Sönmezocak hayatını kaybetti

Magazin dünyasında “Felaket Tellalı” lakabıyla tanınan Türk sanat müziği sanatçısı ve magazin yazarı Onur Akay, bugünkü yazısında 88 yaşındaki Türk Sanat Müziği sanatçısı Rahmi Sönmezocak’ın vefat ettiğini duyurdu. Akay, Sönmezocak’ın Türk müziğine olan katkılarını ve yaşamını şöyle aktardı:

“Münir Nurettin Selçuk’tan Arif Sami Toker’e en büyük hocaların öğrencisi olan ve daha sonra konservatuvarda verdiği Üslup ve Repertuar dersleriyle sayısız öğrenciler yetiştirmiş, kendisi de en büyük hocalar arasında yer almış Türk sanat müziğinin en önemli icracılarından Rahmi Sönmezocak’ı kaybettik. 88 yaşında vefat eden usta sanatçımızın klasik Türk müziğine çok büyük hizmetleri olmuştur. 15 Mart 2024 tarihinde kaybettiğimiz büyük sanatçımız, dün 16 Mart Cumartesi günü İstanbul Bostancı Kuloğlu Camii’nden son yolculuğuna uğurlandı ve Maltepe Başıbüyük Mezarlığı’nda toprağa verildi. Değerli sanatçımıza Allah’tan rahmet diler, başta ailesi olmak üzere Türk sanat müziği camiasına sabır ve başsağlığı dilerim”

RAHMİ SÖNMEZOCAK KİMDİR

Rahmi Sönmezocak, 25 Şubat 1936’da İstanbul Eyüp’te dünyaya geldi. Arif Sami Toker’in öğrencisi olan Sönmezocak, aynı zamanda Nuri Halil Poyraz’dan da uzun yıllar müzik dersleri aldı. 1954 yılında TRT İstanbul Radyosu’nun ses sınavlarını kazanarak müzik kariyerine adım atan sanatçı, dönemin önemli hocalarından eğitim aldı.

Ünlü kadın besteci Melahat Pars ile de çalışan ve ud çalmayı öğrenen Sönmezocak, “Ne Birleştik Ne Ayrıldık – Gördüm Seni Birgün” gibi eserleriyle tanındı. Plaklardan, TRT bant kayıtlarına kadar birçok platformda eserlerini seslendiren ve konserlerde sahne alan sanatçı, Türk müziğine hem sesiyle hem de hocalığıyla önemli katkılar sağladı.

Sanat yaşamının ardından İstanbul Belediyesi Konservatuarı’nda görev alan ve ardından İstanbul Teknik Üniversitesi İ.T.Ü Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’nda repertuar hocalığı yapan Sönmezocak, birçok Türk sanat müziği sanatçısına ilham verdi ve yetişmelerine katkı sağladı.

Rahmi Sönmezocak, 15 Mart 2024’te aramızdan ayrıldı. Cenazesi, 16 Mart Cumartesi günü İstanbul Bostancı Kuloğlu Camii’nde düzenlenen törenin ardından Maltepe Başıbüyük Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x